Udostępnianie zasobów dyskowych w OpenWRT (errata do wstępu)

Okazuje się, że wstępniak dotyczył dość specyficznego przypadku, kiedy korzystałem z takiego interfejsu ➀ do podłączenia dysku do routera:

Ponieważ wkrótce potem otrzymałem paczkę z Wuhan 😉 –obudowa ➁, okazało się, że wpis będzie wymagał doprecyzowania.

Podobno większość(?) kieszeni USB 3.0 – SATA będzie pracować w trybie USB Attached SCSI (ja jak dotąd mam tylko jedną, więc trudno mi zweryfikować informację o większości). W każdym razie moja na pewno, ponieważ podłączona do desktopa z Linuksem działała ze sterownikiem uas, co można sprawdzić wydając komendę lsusb -t.

Zatem sterownik uas instalujemy na naszym OpenWRT:

  • odświeżamy listę pakietów opkg update,
  • instalujemy opkg install kmod-usb-storage-uas,
  • reboot dla higieny.

Jeśli w tym momencie masz już zainstalowane urządzenie (przypominam: ls -l /dev/sd*), gotowe do montowania to masz sporo szczęścia. U mnie nie było tak różowo. Wydając polecenie dmesg, znalazłem następujący błąd:
scsi 0:0:0:0: Device offlined - not ready after error recovery
To nakierowało mnie na zgłoszenie buga na stronie OpenWRT, gdzie pomiędzy wierszami jest rozwiązanie.

W moim wypadku wystarczyło w pliku /etc/modules.d/usb-storage dodać do linii (tej samej) usb-storage wpis quirks=VID:PID:u – gdzie VID i PID podejrzymy sobie komendą lsusb.

Najprawdopodobniej trzeba będzie skorzystać z edytora vi. Przypomnienie: dokument opuszczamy naciskając Esc i wpisując :q! natomiast opuszczenie z zapisem to :wq.

Po restarcie routera podłączony dysk w kieszeni był już gotowy do montowania. (Właściwie to był już zamontowany, ponieważ we wstępie opisałem metodę automontowania.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *